Færdselssektionen ved Østjyllands Politi gennemførte for nylig en omfattende færdselskontrol i Ulstrup samt Thorsø, Hammel og Langå. Kontrollen var specifikt rettet mod ulovlige knallerter og el-løbehjul, og resulterede i 17 sager fordelt på 13 sigtede personer.
Under kontrollen blev der blandt andet registreret en sag om kørsel uden førerret på en stor knallert, samt sager om manglende registrering og forsikring. Derudover blev der fundet en konstruktivt ændret lille knallert, der kunne køre over 43 km/t, samt et ulovligt el-løbehjul, der kørte over 40 km/t, som blev beslaglagt.
Flere sager omhandlede unge under 15 år på el-løbehjul, der ikke fulgte betjentenes anvisninger. Mange af disse el-løbehjul kørte hurtigere end de tilladte 20 km/t, og flere af de unge bar ikke styrthjelm. Det blev påpeget, at konsekvenserne ved uheld på el-løbehjul kan være store, og at forsikringen ikke dækker ved ulovlig kørsel og uheld, især for børn under 15 år uden voksen ledsagelse.
Forældre opfordres til at sætte sig ind i reglerne for el-løbehjul og tale med deres børn om korrekt trafikadfærd for at undgå fremtidige overtrædelser og uheld.